موانع موفقیت شغلی چیست؟

//موانع موفقیت شغلی چیست؟

موانع موفقیت شغلی چیست؟

۱- زودباوری

تجربه‌ای که به اثبات رسیده این است که هیچ‌وقت نباید تمام گفته‌های یک کسب‌وکار را باور کرد. مثلا وقتی آنها می‌گویند نمی‌توانند درباره ارتقای حقوق و مزایابا شما مذاکره کنند، باور نکنید. به یاد داشته باشید، زمانی که یک رئیس یا هرشخص دیگری که به گونه‌ای با شغل و کار و موفقیت اقتصادی شما مرتبط است، پیشنهادی به شما می‌دهد، عجله نکنید و سریع آن را قبول نکنید. شرکت‌ها همانند یک مدیر فروش ماهر عمل می‌کنند و همیشه صحبت را با مبالغ پایین آغاز می‌کنند. آنها به این ترتیب می‌خواهند هم شما را در اختیار داشته باشند و هم صرفه‌جویی کنند تا هزینه‌ها را کاهش دهند.

۲- وابستگی به تفکرات گروهی

وابستگی به تفکر و تصمیم‌گیری گروهی یک مشکل روانشناختی است که معمولا در محیط‌های کاری شایع است. خصوصا زمانی که جمعیت گروه زیاد است و روابط طولانی‌مدت است. اگر شما بر این اساس رفتار کنید در معرض خطر شکست و آزار و اذیت همکاران قرار خواهید گرفت؛ اما اگر با آنها تعامل کنید و به آنها بپیوندید، شما یک عمل اشتباه انجام داده‌اید و در پیشرفت و یافتن شغل‌های بعدی شکست بزرگی خواهید خورد. یادتان باشد که همیشه خودتان انتخاب می‌کنید که چه آینده‌ای داشته باشید و انتخاب با شما است.

۳- ترس و واهمه

مردم وقتی می‌ترسند اعمال غیرعقلانی انجام می‌دهند. افراد ترسو در محل کار مشکل‌آفرین هستند. برای نمونه اگر فرد از اخراج شدن واهمه داشته باشد مدام اشتباهات بسیاری را مرتکب می‌شود و همواره به‌دنبال راهی برای مقصر نشان دادن دیگری است. این افراد همیشه سعی می‌کنند دیگران را مقصر نشان دهند. همچنین وقتی در کار گروهی شکست می‌خورند، می‌گویند دیگران نقش خود را به‌خوبی ایفا نکردند و این موضوع را بهانه می‌کنند. این افراد برای حفظ موقعیت خود دست به هر کاری می‌زنند. از آنها دوری کنید تا به بهانه آنان برای شکست‌هایشان تبدیل نشوید. برای سرکوب کردن ترس‌های خود و مواجه شدن با آن تلاش کنید و از تبدیل شدن به یک فرد ترسو خودداری کنید.

۴- بی‌تفاوتی

هرگز در محل کار خود نسبت به اطراف‌تان و اتفاقاتی که در پیرامون شما رخ می‌دهد بی‌تفاوت نباشید، به‌طور مثال اگر همکار شما ناراحت است یا در کاری دچار اشتباه شده او را دلداری دهید و نسبت به مشکل وی بی‌تفاوت نباشید. اگر همکار شما در چنین شرایطی قرار دارد، حتما با وی هم‌کلام شوید و به او انگیزه دهید تا زودتر از این بحران خارج شود و در آینده بهره‌وری خود را به‌دست آورد. با این کار از تعاملات مثبت بهره‌مند می‌شوید.

۵- شرایط پیچیده و غیرمعمول

هر فرد وقتی تحت شرایطی درگیر مشکل و موضوعات شخصی خویش است، احساس می‌کند که مورد قضاوت قرار گرفته و به درستی درک نمی‌شود. سعی کنید خود را در موفقیت آنان تصور کنید و با آنها همدردی کنید، حتی اگر در ابتدا کار سختی به نظر برسد. تلاش کنید تا به‌عنوان همکار بی‌تفاوتی شناخته نشوید و آگاه باشید که شرایط همیشه یکسان باقی نمی‌ماند.

۶- عدم اعتماد به نفس

هر زمانی که شما در زندگی یا در شغل خود موفقیت بزرگی کسب می‌کنید، مطمئن باشید در اطراف شما افرادی هستند که به توانایی شما شک دارند و فکر می‌کنند شما با تکیه بر چیزی غیر از توانایی و استعدادهای شخصی خود پیشرفت کرده‌اید و به آن جایگاه دست یافته‌اید. بهترین راه برای مقابله با این تفکرات این است که خود شما اطمینان داشته باشید آنها اشتباه می‌کنند، به عبارت دیگر باور شما مهم است نه فکر این افراد و به حرف‌های این اشخاص توجه نکنید. همیشه خودتان را باور کنید و استعدادهای خودتان را کشف کنید و با تکیه به توانایی‌ها و استعدادهایتان به رتبه‌های عالی در هر زمینه دست یابید.

۷- تهمت زدن

تهمت‌ یا شایعات دو نوع هستند؛ بی‌ضرر و مخرب. شایعات یا تهمت بی‌ضرر، به کسی آسیب نمی‌رساند؛ ولی از افرادی که به دیگران تهمت‌های بد و ناشایست می‌زنند، دوری کنید. آنها می‌خواهند شایعاتی را برای شما بازگو کنند که واقعا مناسب نیست. آنها معمولا این تهمت‌ها را برای اطرافیان خود بازگو می‌کنند تا اینکه دیگران را نیز آلوده کنند، دقیقا مثل اپیدمی شدن یک ویروس. هیچ‌وقت به چنین رفتاری آلوده نشوید و همیشه از این افراد دوری کنید.

۸-  نسنجیده صحبت کردن

فرض کنید در یک نمایشگاه شرکت کرده‌اید و یک شخص در حال فروش یا تبلیغ محصول خود است، وی در توضیحات خود جمله‌ای مثل جمله‌ «نگران نباشید این یک محصول بی‌مصرف نیست» را بیان می‌کند. در اینجا همه زحمت‌های وی بی‌نتیجه خواهد ماند و ادامه اظهارات این شخص به‌عنوان گزافه‌گویی تعبیر خواهد شد؛ زیرا با اظهار این مطلب که محصول من بد نیست افکار حاضران به سمت نکات منفی محصول جلب خواهد شد. این افراد هر زمانی که شروع به صحبت کردن می‌کنند در واقع خود را بی‌اعتبار می‌کنند و جلوه‌ای از خود نمایش می‌دهند که مناسب نیست و این موضوع مانعی برای موفقیت آنها خواهد بود. این اشخاص به‌جای اینکه سعی کنند مزیت‌های محصول خود را بیان کنند، بیشتر تلاش می‌کنند که محصول خود را فاقد هرگونه عیب نشان دهند و از جملاتی مثل نمونه بالا استفاده می‌کنند. با این اظهارات آنها فرصت‌ها را یکی پس از دیگری از دست خواهند داد؛ زیرا نشان می‌دهند که اعتماد به نفس ندارند و نمی‌توانند از پس مسوولیت‌های خود برآیند، بدون اینکه جوانب رادر نظر گرفته باشند.

به یاد داشته باشید تا قبل از قرار‌های مهم اداری خود یا ارائه مطالب‌تان این جمله را بار‌ها و بار‌ها با خود تکرار کنید: با اعتماد به نفس باشید؛ اما نه مغرور و سعی کنید بهترین‌ها را ارائه دهید؛ زیرا موقعیتت‌ان به آن بستگی دارد.

توسط |2020-01-15T19:28:06+00:00ژانویه 15th, 2020|دسته‌بندی نشده|