معرفی صنایع دستی خراسان (پلاس)

//معرفی صنایع دستی خراسان (پلاس)

معرفی صنایع دستی خراسان (پلاس)

استان خراسان به دلیل برخورداری از پیشینه تاریخی یکی از مراکز تمدن کهن ایران است و به تبع آن، صنایع دستی اصیل نیز اصلی ترین رهاورد سفر به این استان است.

از ویژگیهای کم نظیر خراسان ترکیب قومیتها است که همین شاخصه، این استان را به عنوان گنجینه فرهنگها معرفی می کند.

پلاس بافی نیز از جمله صنایع دستی مرسوم در خراسان شمالی بوده است که کارشناسان آن را نوعی گلیم پشمی با کاربرد محافظت از سرما و گرما و رطوبت معرفی می کنند.

کارشناسان میراث فرهنگی بر این عقیده اند که نقش و نگاره های به کار رفته در پلاس این منطقه، دارای قدمت تاریخی و فرهنگی میان قومیتهای این دیار است.

پلاس نیز نوعی گلیم پشمی است که از دیرباز به عنوان یک زیرانداز مناسب برای محافظت از رطوبت، سرما و گرمای زمین به کار می رود و بدین لحاظ در مفروش کردن کف چادر عشایر و ساختن سیاه‌چادر و همچنین به‌عنوان زیرانداز در خانه‌های روستایی مورد استفاده قرار گرفته است.

بافت گونه «پیچ» پلاس منحصر به خطه خراسان شمالی است.

دست‌بافته‌های گلیم و پلاس خراسان توانسته است نشان ملی مرغوبیت کالا را دریافت کند.

بافت پلاس همانند گلیمِ ساده است و اکثراً بدون نقش و یا دارای نقوش بسیار ساده هندسی درتنوع رنگی محدود( عموماً دو یا سه رنگ)بوده ، که به صورت نوارهای ساده در عرض دستبافته به کار می رود . گاهی برای پود از نوارهای باریک پارچه های نخی (اغلب کهنه و مستعمل ) استفاده می شود و درنهایت دستبافته ای با تنوع رنگی زیاد که راه راه رنگی است تولید می شود . به هنر پلاس بافی در اصطلاح بومی منطقه هنر لَبّافی یا لَوّافی می گویند. ابزار مورد استفاده در پلاس بافی همانند سیاه چادربافی بوده وشامل: دار افقی ، شانه ، دَستَک و پاکی می باشد. دراین رشته علاوه بر زیرانداز، انواع خورجین، جَوال، توبره، خاکَش( ویژه حمل خاک) نیز تولید می شود. پلاس در تمامی شهرستانهای استان بویژه شهرستان های نهبندان وسربیشه به صورت پراکنده تولید می شود.

پلاس و جاجیم نقش دوزی شده ظاهری شبیه یکدیگر دارند اما خطوط در جاجیم عمودی و در پلاس افقی است. پلاس نوعی گلیم پشمی است که از دیرباز به عنوان زیرانداز مناسب جهت محافظت از رطوبت، سرما و گرمای زمین به کار می رود و به این لحاظ در مفروش نمون کف چادرهای عشایر  خراسان شمالی که اغلب در زمینهای مرطوب و بدون زه کشی برپا می گردد و نیز در خانه های روستایی مورد استفاده قرار می گیرد.

پلاس در سایر نقاط ایران نیز بافته می شود و در خراسان شمالی به صورت بافت پیچ انجام می گیرد.برای بافت پلاس ابتدا دار آن را به وسیله میخ سوراخ می کنند سپس شت ها را از دو سر، جلو و انتهای کار می گذارند و بعد برای این که تارها به هم نخورد روی چوب کار را با گل می پوشانند.

توسط |2020-03-02T19:49:04+00:00مارس 2nd, 2020|دسته‌بندی نشده|