معرفی بازار رضا مشهد

//معرفی بازار رضا مشهد

معرفی بازار رضا مشهد

بازار رضا در سال ۱۳۵۵ شمسی و به دستور محمد رضا شاه توسط ولیان، استاندار وقت خراسان و بنا به قوانین دوره پهلوی، نایب التولیه آستان قدس، ساخته شد. پس از تصویب کلیت ساخت بازار رضا در مجلس وقت ایران و در خیابان شیخ طوسی سابق، اقدام به تخریب بناها و مغازه های قدیمی و پراکنده اطراف حرم نمودند. پس از تخریب بازار قدیم مشهد، ساخت بازار رضا در سال ۵۴ آغاز و در سال ۵۵ به اتمام و افتتاح رسید. این بازار برای گردشگران و زائرینی که به مشهد می آیند، در کنار حرم متبرکه ساخته شد. در نهایت به هر یک از کسبه در بازار رضا مشهد، مغازه ای داده شد.

معرفی بازار رضا مشهد

مشخصات بازار رضا(ع)

مقارن با اجرای طرح توسعه اطراف حرم مطهر رضوی (۱۳۵۴-۱۳۵۵) ، به منظور ایجاد محل کسب برای کسبه واقع در محدوده طرح ، مجموعه بازار رضا بنیان گرفت . مجموعه بازار رضا در خیابان شیخ طوسی که بیش از ۴۰۰ متر از فلکه پیرامون حرم مطهر فاصله ندارد ، در فضایی به طول ۸۰۰ و عرض ۳۰ متر ساخته شده است . این مجموعه کلاً ۷۲۰۰۰ مترمربع زیربنا دارد که ۴۳۰۰۰ مترمربع آن در بازار رضا و ۲۹۰۰۰ مترمربع دیگر در سراهای اطراف واقع است .

طول بازار رضا در ۲ دالان و ۲ طبقه جمعاً ۳ کیلومتر می باشد که در ازای هر بازار آن ۷۵۰ متر است . در این بازار ۱۰۰۸ باب مغازه به اندازه های مختلف کوچک و بزرگ و یک دهانه و دو دهانه ساخته شده و در سراهای آن نیز ۱۰۸۴ باب حجره احداث گردیده است . بازار رضا ۱۱ سرا دارد که از داخل به یکدیگر ارتباط دارند و شبیه به کاروان سراهای سابق با حیاط وسط و باغچه و حوض و درختهای بزرگ که از هنگام شروع به ساختمان بازار رضا در محل وجودداشته و حفظ شده است ، ساخته شده اند.

معرفی بازار رضا مشهد

در بازار های ۱ ، ۳ ، ۴ ، ۵ مغازه های کوچکتر و در هر کدام ۱۲۶ مغازه ساخته شده . مجموع مغازه های بازار و سراها ۲۰۹۲ باب است . در سراسر بازار ۷۰ چهار سوق دو طبقه ساخته شده که هر کدام دارای حوض ۳ طبقه و فواره و جریان آب دائمی است و تمام سراها و بازارها دارای درهای محکم چوبی و روکش ستونهای چوبی خارجی و مجهز به قفل و یراق و شیشه های ویژه هستند و وجود کرکره های فلزی نیز به حفظ امنیت اموال ساکنان کمک می کند .

فرش کف بازار از سنگ دو تیشه و فرش ایوانهای طبقات مختلف از موزاییک تهیه شده است . حمل کالا و رفت و آمد ساکنان بازار را چندین آسانسور و دو خیابان در دو طرف بازار تأمین کرده است . هزینه ایجاد مجموعه بازار رضا بالغ بر ۳٫۳۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال شده است.

از دید بسیاری،بازاررضا تنها یک بازار است که از میدان بیت‌المقدس(میدان آب) شروع و به درب انتهایی واقع در میدان هفده‌شهریور ختم می‌شود،اما حقیقت امر چیز دیگری است. نقشه مهندسی این بازار به گونه‌ای است که از میدان هفده‌شهریور شروع شده و تنها شامل یک بازار نیست،بلکه متشکل از شش بازار مجزا است که بعد از اتمام هر هشتی،از یکدیگر مجزا می‌شوند.بر اساس گفته پیشکسوتان بازار،این تقسیم‌بندی از بنای اولیه ساختمان بازاررضا نشات گرفته است که در آن آب نما، استراحتگاه و نشیمن‌گاه جهت رفاه حال بازدید کنندگان در بین بازارها و نیز به منظور مدیریت مناسب در مجموعه تعبیه شده بود.

معرفی بازار رضا مشهد

در طبقه دوم بازار رضا مشهد، کارگاه هایی مشغول به ساخت صنایع دستی، فیروزه تراشی، طلا سازی و گلدوزی هستند. شما می توانید این کارگاه ها را از نزدیک ببینید و هر نوع سفارش ساخت را به آن ها بدهید. همچنین در طبقه دوم مغازه هایی مشغول به خرید و فروش زعفران و خشکبار هستند و شما برای تهیه مایحتاج خود به این طبقه مراجعه کنید. همچنین در اطراف بازار رضا مغازه های بسیاری مشغول به فعالیت هستند که شما میتوانید علاوه بر خرید از پاساژ به این فروشگاه ها هم رجوع کنید و سوغاتی ها و خرید های متنوعی داشته باشید.

توسط |2019-08-25T15:02:49+00:00آگوست 25th, 2019|News|